Mokrsko Rządowe - Dwór A.M. Jakowieckiej

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1273 r. Przez długi czas wieś należała do rodu Kożuchowskich. Założyli oni tu w XVIII w. drukarnię.

Pierwszy dwór opisywany w inwentarzach z lat 1673–1744, znajdował się w tzw. szlacheckiej części wsi. Z badań archeologicznych wiadomo, że był to obiekt drewniany, podmurowany i podpiwniczony.
Prawdopodobnie został wzniesiony z inicjatywy rodu Wieruszów Walknowskich (Walichnowskich). Czasy jego świetności przypadają na okres między XVII a XIX wiekiem.
Po dawnym dworze obronnym w Mokrsku zachował się kopiec w formie wyspy oblanej wodami stawu.

              fot. Kacper Dondziak

Na terenie otaczającym murowany budynek dworski,
który powstał w II poł. XIX wieku, znajdują się jeszcze dwa stawy zasilane dzięki przepływającemu przez teren zielony, ciekowi wodnemu, uchodzącemu w kierunku północnym i należącym do systemu wodnego rzeki Pysznej.


W XIX w. dzierżawcą osady była rodzina Trepków, herbu Topór, do niej należała także część prywatna wsi, z zabudowaniami dworskimi.
Budynek dworu szlacheckiego wybudowany został na obszarze należącym do dawnego drewnianego dworu obronnego. 
Przez badaczy określany jest jako „bezstylowy”.


W latach 70. dużą popularnością cieszył się ulokowany w budynku dworu w Mokrsku „Ośrodek Nowoczesnej Gospodyni” otwarty w 1969 roku. 

Współcześnie park dworski jest miejscem, w którym lokalna społeczność może spędzać wspólnie czas, integrować się i świętować podczas licznych imprez, festynów i gminnych uroczystości.



Na terenie parku, obok budynku dworu znajduje się głaz pamiątkowy poświęcony właścicielce tych dóbr Alojzie Marii Jakowieckiej.


Od wschodu i południa sąsiadują z parkiem dawne oficyny i zabudowania gospodarcze zespołu dworskiego, który w XIX w. był samowystarczalną jednostką gospodarczą.
Właściwy budynek dworu, choć kubaturowo duży, charakteryzuje się skromną fasadą, pozbawioną elementów zdobniczych.







Powiat wieluński
Gmina wiejska Mokrsko
maj 2020


źródło; kultura.lodz.pl, polskiezabytki.pl, wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz