Dwór w Podzamczu Chęcińskim powstał w XVII wieku.
Zbudował go Starosta Chęciński Stanisław Branicki, który przeniósł tu siedzibę
Starosty z Zamku Chęcińskiego.
|
|
Po zniszczeniu zamku przez rokoszan Zebrzydowskiego, a przed 1613 rokiem podjęto akcję budowlaną, obejmującą zapewne nie tylko zamek, ale i rozbudowę jego gospodarczego zaplecza, którym był pobliski folwark w Podzamczu.
Głównym budynkiem na terenie dawnego folwarku stał się wtedy nowy parterowy dwór alkierzowy, któremu towarzyszył drugi drewniany budynek gospodarski, tożsamy zapewne z opisanym w lustracji z 1602 r.
Nieopodal stał podpiwniczony kurnik, nieco dalej wielka stajnia i obora, całość zespołu była oparkaniona.
Teren zespołu został podzielony na dwie części: teren wiejskiej siedziby pańskiej zgromadzony wokół niewielkiego paradnego dziedzińca oraz zespół folwarczny, zlokalizowany od strony wschodniej wokół podwórka gospodarczego.
Nieopodal stał podpiwniczony kurnik, nieco dalej wielka stajnia i obora, całość zespołu była oparkaniona.
Teren zespołu został podzielony na dwie części: teren wiejskiej siedziby pańskiej zgromadzony wokół niewielkiego paradnego dziedzińca oraz zespół folwarczny, zlokalizowany od strony wschodniej wokół podwórka gospodarczego.
Po zniszczeniach szwedzkich przystąpiono do odbudowy rezydencji. Do dworu wejście prowadziło z sieni, z której wchodziło się do pokoju oświetlonego dwoma oknami, z kominem „z kamienia dziarstwowego”. Przy tym pokoju stała już „komnata nowa”. Z niej drzwi prowadziły do izby stołowej z piecem i kominem, przy niej znajdowała się mała komnatka.
Wyszedłszy z izby stołowej w prawo znajdowała się komnata z izbą, zaś idąc na wprost na boku była kolejna komnata, z której wiodło „przejście do sadzawki”.
Nieopodal znajdowały się dwa pokoje, z których jeden posiadał piec. Dalej idąc ku podwórzu, nad sadzawką znajdował się pokój „z kamienia dziarstwowego i ciosanego, o trzech wielkich oknach weneckich”, a nad sadzawkami ganek, w którym przy pokoju narożnym znajdowała się kapliczka domowa. Całość przykryta była czterospadowym wielkim dachem krytym gontem z czterema lukarnami, co oznaczać może, iż poddasze było użytkowane na cele mieszkaniowe.
Budynek folwarczny zapewne drewniany, miał o wiele skromniejszy wygląd. Centralnie położona sień połączona była z kuchnią, dzieląc budynek na dwie części.
Pierwsza przeznaczona była dla podstarościego, który rezydował w apartamencie złożonym z czterech lokalności - dużej izby o trzech oknach z komorą, z murowanym kominem i kaflowym piecem połączonej z komnatą o dwóch oknach z komorą, z której wychodziło się do sieni.
Po drugiej stronie sieni znajdowała się część czeladna-piekarnia o trzech oknach z piecem piekarskim. Obok folwarku znajdowało się gumno z okołami dla bydła, obok zaś stała wielka, nowa stajnia,
w której
„na górze murowany sklep, drzwi żelazne, okien 2 żelaznych, a nad tym sklepem sala, obok tego sklepu, na dole dwie piwnice, obok stała obora na 9 krów".
Według KZSP z 1957 r. stan zachowania zabytku był następujący: zespół złożony był z dwóch podobnych wolnostojących, murowanych budynków prostopadłych do siebie i połączonych w XX w. nadwieszonym przejściem korytarzowym. Budynek południowo – zachodni pierwotnie zapewne większy był zwrócony frontem ku północy. Piętrowy, na planie wydłużonego prostokąta, z dwoma narożnymi alkierzami. Układ wnętrza jednotraktowy, na osi duża sień sklepiona kolebką z lunetami, po jej bokach po jednym dużym pomieszczaniu o sklepieniach kolebkowo – krzyżowych oraz małe niesklepione izdebki w alkierzach. Piętro było przekształcone. Dach nowy, nadwieszony między alkierzami.
Na piętrze obramienia okienne oraz od tyłu w przyziemiu portal z herbem "Gryf" rodu Branickich.
Wewnątrz podobny portal kamienny i ślady zniszczonych kominków. Z podobnego mniejszego budynku północno – wschodniego, całkowicie odbudowanego w XX w. zachowane 2 pierwotne piętrowe alkierze, ujmujące elewację wschodnią z kamiennymi obramieniami okien z poł. XVII w.
Znajdujące się w pobliżu stawy oraz ogród włoski zwiększają atrakcyjność terenów dla inwestorów.. To także doskonałe miejsce do organizowania różnorodnych imprez, koncertów i szkoleń plenerowych.
Do zespołu należy ozdobna brama wjazdowa, w formie łuku triumfalnego wzniesiona, według przekazów, na powitanie króla Jana III Sobieskiego, który wracał z Wiednia. Ufundowana została przez Stefana Bidzińskiego w latach 1673-1674.
Brama Jana III Sobieskiego
Brama znajduje się na południe od Pałacu i jest skierowana frontem do rezydencji, do której prowadzi 300-letnia aleja lipowa.
|
W wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych, zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu koło Chęcin można zakwalifikować, jako jedyny na terenie Województwa Świętokrzyskiego przykład rezydencji z okresu tzw. dojrzałego baroku. |
Ale to nie koniec atrakcji.
Opuszczają cudowne ogrody Bramą Jana III Sobieskiego
trafiamy tuż za nią na żywy pomnik.
Dwie Lipy.
Czy warto tu przyjechać?
Zdecydowanie TAK. Zerknijcie do środka i sami zdecydujcie ;-)
Zdecydowanie TAK. Zerknijcie do środka i sami zdecydujcie ;-)
![]() |
fotki z "checiny.pl" |
Odwiedzając niewielkie Chęciny, mamy okazję zobaczyć wyjątkowe atrakcje.
Majestatyczny zamek pamiętający czasy Władysława Łokietka
Majestatyczny zamek pamiętający czasy Władysława Łokietka
oraz mieszczące się w pobliskim Podzamczu,
Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
To symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością.
To symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością.
Za jednym razem otrzymujemy możliwość poznania historii i najnowszych technologii.
Taka różnorodność podczas jednej wycieczki na pewno przypadnie do gustu i dzieciakom, które nie znoszą nudy. ;-)
Województwo świętokrzyskie
Powiat kielecki
Gmina Chęciny
sierpień 2020
źródło; checiny.pl, wikipedia, dzieckowpodozy.pl, davinci.travel.pl, rozmowa z pracownikami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz