Bełchatów - DWÓR POLSKI****

W XIX wieku wieś należała do Wilhelma Krebsa, po którym została odziedziczona przez syna – Fryderyka.
W 1901 r. właścicielem Domiechowic został Stanisław Pieniążek.

Przepiękna zabudowa zapewne nie cieszyłaby naszych oczu, gdyby nie młody człowiek, który w krótkim czasie wybudował dworek.

Stanisław Odrowąż-Pieniążek 
w latach 20 XX wieku postawił tu dwór.

Mając zaledwie 54 lata zmarł w swojej pięknej posiadłości, zostawiając w spadku niemały majątek: dwór, folwark rolny, kuźnię, stolarnię, spichlerz, obory, stajnie, stodołę, cegielnię, budynki mieszkalne dworskie i robotnicze.

Po jego śmierci posiadłość pozostała w rękach rodu Pieniążków, aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to rodzina została wysiedlona.




Szczęśliwie, główny budynek przetrwał wojenną zawieruchę.



Nim jednak dworek wraz z okalającą go zielenią stał się  terenem
Rezydencji DWÓR POLSKI****
i zaczął przyjmować gości, musiało minąć jeszcze wiele czasu.
Historia toczyła się dalej, próbując znaleźć właściwe zadanie dla tak 
pięknego miejsca. 
 


I tak też, dworek stawał się kolejno siedzibą wieczorowej szkoły rolniczej, Gromadzkiej Rady Narodowej, szkoły podstawowej, przedszkola.
Plany zakładały także organizację ośrodka kolonijnego dla dzieci, jednak choć poczyniono w tym kierunku pierwsze kroki, do ich realizacji nigdy nie doszło.


Rok 1974 przyniósł kolejne zmiany, zarówno właściciela, jak i koncepcji, co do przeznaczenia obiektu: dwór wraz z otaczającym parkiem przeszedł na własność Kopalni Węgla Brunatnego.



Inwestor przeprowadził cały szereg prac – rozbiórkę, odbudowę i adaptację budynku, przeznaczając go na cele rekreacyjno-hotelowe. 



To tu przez lata działał Zakładowy Klub „Barbórka”.



W 1999 roku kompleks dworsko-parkowy zakupiony 
został przez Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Produkcyjne INKOM sp. z o.o., które po przeprowadzeniu remontu i licznych prac porządkowych, zdecydowało o obecnym przeznaczeniu obiektu.


Rezydencja DWÓR POLSKI****
to miejsce tonące w zieleni okalającego ją parku, który został wpisany do rejestru zabytków i pozostaje pod opieką konserwatora.

spichlerz

Na ponad 7- hektarowej przestrzeni przygotowano strefę relaksu.
Spacerując krętymi ścieżkami możemy podziwiać wiele wspaniałych  okazów drzew, nad którymi dumnie góruje przeszło 500 letni dąb – dziś pomnik przyrody. Wśród bujnej zieleni, niezmiennie od wielu lat tkwią cztery stawy oddzielone alejkami i szpalerami drzew.
Zielony obszar zabytkowego parku to także niezwykła różnorodność gatunkowa flory i  fauny.






Powiat bełchatowski
Gmina Bełchatów (wiejska)
czerwiec 2021



źródło; polskiezabytki.pl, dworpolski.com, wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz