Kobiele Wielkie - Dwór Tymowskich

 Dwór ten znajduje się tuż za budynkiem urzędu gminy. Na teren otaczającego go parku można się także dostać z drogi prowadzącej do Babczowa.

Budowę dworu rozpoczęto jeszcze w XIX wieku,
a ukończono w 1905 roku.

Inicjatorem jego powstania był Kazimierz Tymowski. Konstrukcja parterowa została zbudowana na planie prostokąta. Przykrywa ją czterospadowy dach. W osi fasady znajdował się piętrowy pseudoryzalit ozdobiony czterema pilastrami dźwigającymi trójkątny naczółek.


Dzisiaj jak widać zamieszkuje go ślimak który wspina się po schodach.
Po co? Skoro ma swój dom ;-)



Przed II wojną światową, dokładniej od 1937 roku właścicielką dworu była już Maria Teresa Sobańska. W skład majątku wchodziło wówczas wiele innych budynków – stajnia wyścigowa (później służyła jako łaźnia), młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz oraz ślusarnia.

Po II wojnie światowej w dworze znajdował się ośrodek zdrowia, izba porodowa, przedszkole a także urząd gminy. 
O tym, że dwór jeszcze całkiem niedawno był użytkowany świadczy chociażby skrzynka z charakterystycznym logo Telekomunikacji Polskiej, do budynku więc podłączony był telefon. Takie skrzyneczki montowano w latach 90. lub po roku 2000.



Dziś budynek dworu jest bardzo zaniedbany i niemalże całkowicie zawalony, do czego przyczyniły się m.in. pożary sprzed kilku lat.
Za dworem, w parku, znajduje się staw. Warto także zwrócić uwagę na stare modrzewie, dziś zaniedbane, kiedyś były dumą okolicy.










Na pobliskim cmentarzu zachował się grobowiec Tymowskich w dużo lepszym stanie niż dwór





Władysław Reymont (a właściwie Stanisław Władysław Rejment – z takimi imionami i nazwiskiem się bowiem urodził) to duma Kobiel Wielkich. 
Można tu znaleźć całkiem sporo pamiątek po słynnym pisarzu, m.in. pomnik w centralnej części wsi, kamień z tablicą informującą o miejscu urodzenia noblisty.


Gdyby jednak nieco bardziej przyjrzeć się faktom, okazuje się, że, niestety, Kobiele Wielkie to tylko jeden z wielu przystanków w życiu wybitnego pisarza.

Rodzina Rejmentów mieszkała początkowo w Gidlach. Józef (przyszły ojciec noblisty) znał język niemiecki, posiadał wykształcenie muzyczne, dzięki czemu uczył gry i osiągał z tego niezłe dochody. W wieku 20 lat został organistą w Kobielach Wielkich. Dwa lata później wziął ślub z Antoniną z Kupczyńskich, córką Piotra.

7 maja 1867 roku na świat przyszedł
Stanisław Władysław. 

Pierwszy Noblista Niepodległej.
Jego chrzest odbył się 14 maja.

Rok później cała rodzina Rejmentów przeniosła się do Tuszyna pod Łodzią.





pow. radomszczański
Gmina Kobiele Wielkie
lipiec 2020


źródło; radomsk.pl, kobielewielkie.pl, wikipedia.

2 komentarze: