![]() |
foto dron z internetu |
Po nich dobrami władali Walewscy, potem – Bobrowniccy.


Według danych z herbarza Niesieckiego Kazimierz Bobrownicki, sędzia ziemski i rotmistrz brał udział w wojnie przeciwko Moskwie, bronił Homla i był wzięty do niewoli przez kozaków atamana Zołotarenki.


Od Bobrownickich, drogą ożenku, majątek ten dostał się Sroczyńskim, z których Stanisława i jego syna Kazimierza zamordowali Niemcy podczas okupacji.


W okresie międzywojennym właścicielem dworu był Stanisław Sroczyński, który ożenił się z jedną z córek Bobrownickich, Zofią.

"Sroczyński około 1927 roku jako pierwszy w okolicy zainstalował aparat radiowy. Antenę stanowiły dwa wysokie maszty. Okoliczni mieszkańcy podejrzliwie patrzyli na to, a że lato wtedy było bardzo mokre, żniwa deszczowe, zaczęli mówić, że to właśnie radio jest tego przyczyną, bo ściąga chmury.

W "pałacu" zainstalowany był wodociąg. Woda doprowadzana była do wszystkich pomieszczeń w domu. Ponieważ w tamtych latach nie było mowy o żadnych silnikach, do napędu wodociągu wykorzystywano kierat nakręcany koniem lub wołem."
...cytat z http://jwioska.republika.pl/obserwator23.html

Obecni mieszkańcy robią co mogą aby dwór nie popadł w ruinę. Co widać na zdjęciach.


...od miłych państwa, którzy tam zamieszkują dowiedziałem się że o dwór zabiega prawowity właściciel. Spory z gminą w sądach ciągną się i mieszkańcy czują się jakby na bombie siedzieli. Ale dbają jak potrafią o budynki, mając na dzieję na rychłe zakończenie sporów.
My możemy wesprzeć w przetrwaniu tego trudnego okresu - kupując tu na miejscu wyśmienity miód. Mówię Wam palce lizać ;-)
Ups, zapomniałbym. Na pierwszym zdjęciu widzicie kościół na pierwszym planie, dwór nieco schowany po prawej stronie.
To kościół paraf. Narodzenia NMP oraz św.św. Piotra i Pawła.
Pierwotny – wzniesiony w 1420 r., obecny w latach 1711–1720,
przebudowany i rozbudowany w r. 1774 i 1812 poprzez dodanie wieży.

Powiat pabianicki
Gmina Lutomiersk
czerwiec 2019
źródło; powiat.pabianice.pl, wikipedia, polskaniezwykła.pl, eksploratorzy.com.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz